Danske dyrlæger hjælper ukrainske flygtninges dyr i Danmark

Foto: We Animals

DYR ER EN DEL AF FAMILIEN

Når familien må flygte fra deres hjem, er det helt naturligt, at familiens dyr kommer med. Det gælder også for de tusindvis af ukrainske familier, der er flygtet fra krigen i Ukraine. En del af de ukrainske flygtninge, der er kommet til Danmark, har derfor deres kæledyr med sig. 

De færreste flygtninge har nået at få dyrets papirer med til Danmark, og derfor skal dyret have de nødvendige vaccinationer og papirer for at kunne blive med familien i Danmark. Heldigvis har en række dyrlæger stillet sig til gratis rådighed med hjælp til at sikre, at de ukrainske flygtninges dyr kan få hjælp. 

Her kan du se en oversigt over dyrlæger, der hjælper ukrainske flygtninges dyr. For at få hjælp skal flygtninge:

  • Registrerer deres dyr hos Fødevarestyrelsen Her: 
  • Have haft besøg af en embedsdyrlæge fra Fødevarestyrelsen, der fastlægger det videre forløb for dyret og giver papirer til brug for dyrlægen
  • Med embedsdyrlægens papirer i hånden kan den ukrainske flygtning kontakte en af nedenstående dyrlæger og få gratis hjælp til vaccinationer ud fra embedslægens beskrivelse.

Kæmpe tak til de dyrlæger, der hjælper de ukrainske flygtninge med at have deres dyr hos sig. Dyr giver tryghed og virker beroligende. Derfor er det af stor betydning for de mennesker, der har fået deres dagligdag revet op med rode, at de fortsat kan have deres kæledyr hos sig. 

 

Er du ukrainsk flygtning – eller hjælper en

Som ukrainsk flygtning vil vi gerne hjælpe dig med at beholde dit kæledyr hos dig, mens du opholder dig her i Danmark. En række danske dyrlæger vil gratis sikre dit dyr din nødvendige vaccinationer.

Du skal derfor:

  1. Registrere dit dyr hos den danske Fødevarestyrelse her: 
  2. Så vil du blive kontaktet af en dansk embedsdyrlæge, som vil besøge dig og dit dyr samt gennemgå dit dyrs papirer. Embedsdyrlægen vil tage stilling til, om dit dyrs papirer er i orden i forhold til dansk lovgivning, ellers vil han beskrive, hvad der skal til for at få dit dyrs papirer i orden. Det vil typisk være, at dyret skal vaccineres og undersøges af en dansk dyrlæge.
  3. Når du har embedsdyrlægens rapport, kan du kontakte en af ovenstående dyrlæger, som så gratis vil give dit kæledyr de nødvendige vaccinationer og behandling.

 

 

Find dyrlæge / find vet

 

 
 

Find dyrlæge

AniCura Frederiksværk Dyrehospital
Hermannsgade 16
3300 Frederiksværk

AniCura Holbæk Dyrehospital
L. C. Worsøesvej 3
4300 Holbæk

AniCura Køge Dyrehospital
Ølbycenter 12
4600 Køge

AniCura Centrum Dyrehospital
Rødovrevej 210
2610 Rødovre


Amicis Dyreklinik
Hostrups Have 31
1954 Frederiksberg C 
Tlf: 70 88 32 52
kontakt.amicis@vetgruppen.dk

Birkerød Dyreklinik
Hovedgade 25
3460 Birkerød
Tlf: 81 81 89 81 
kontakt.birkeroed@vetgruppen.dk


Byens Dyreklinik
Taastrup Hovedgade 98
2630 Taastrup
Tlf: 70 87 57 56 
kontakt.taastrup@vetgruppen.dk

Dianalund Dyreklinik 

Holbergsvej 13
4293 Dianalund
Tlf: 58261316

Dyreklinik Værnedamsvej le chic dog 
Værnedamsvej 4A, st. tv
1619 København V
Tlf: 35353539


Dyreværnet
Islevdalvej 85
2610 Rødovre
Tlf: 44946695


Dyreværnet - Frynseklinikken Øst 
(Sjælland, Lolland Falster & Bornholm)

Mail: frynseklinikken@dyrevaernet.dk
Tlf.: 88773232 hverdage mellem kl. 9.00 - 10.00

Dyrlægegården Hundested
Nørregade 75
3390 Hundested 
Tlf: 70 87 77 86
kontakt.hundested@vetgruppen.dk

Dyrlægehuset Amagerbro
Ved Sønderport 14
2300 København S 
Tlf: 70 87 44 60
kontakt.amagerbro@vetgruppen.dk

Dyrlægehuset I Holte
Hanne Nielsens Vej 11
Øverød
2840 Holte Øverød
Tlf: 45411900


Evidensia - Brønshøj Dyreklinik

Frederikssundsvej 195B
2700 Brønshøj
Tlf: 38601816

Evidensia - Dahlgaard Dyreklinik

Kajerødvej 19
3460 Birkerød
Tlf: 45800233

Evidensia -  Faxe Dyrehospital

Industriparken 11
4640 Faxe
Tlf: 56715009

Evidensia - Karlslunde Dyrehospital

Greve Main 41
2670 greve
Tlf: 46151525


Evidensia -  Næstved Dyrehospital

Enggårdsvej 2
4700 Næstved
Tlf: 55771477

Evidensia - ​​​​​​​​​​​​​​Slotsbyen Dyreklinik

Jespervej 96 C
3400 Hillerød
Tlf: 48221530

Evidensia - ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Vordingborg Dyrehospital

Kværnvej 8
4760 Vordingborg
Tlf: 55344949

Falke Dyreklinik
Erantisvej 53
4700 Næstved

Tlf: 70 88 22 66
kontakt.falke@vetgruppen.dk

Fjordens Dyrlæger ApS
Kometvej 65
4040 Jyllinge
46753000
www.fjordensdyrlaeger.dk
​​​​​​​info@fjordensdyrlaeger.dk


Frederiksberg Dyreklinik Sorø
Frederiksbergvej 17
4180 Sorø 

Tlf: 70 87 84 28
kontakt.frederiksberg@vetgruppen.dk

Frederikssund Dyreklinik
Kirkegade 10
3600 Frederikssund 

Tlf: 70 87 52 68
kontakt.frederikssund@vetgruppen.dk


Ganløse Dyreklinik
Målevvej 10, Ganløse
3660 Stenløse
Tlf: 48133876
info@ganlosedyr.dk 


Gimlinge Dyreklinik
Præstebakken 18
4200 Slagelse
Tlf:  70 87 89 44
kontakt.gimlinge@vetgruppen.dk

Gørlev Dyreklinik
Ulstrupvej 21
4281 Gørlev 
Tlf:  70 88 25 60
kontakt.goerlev@vetgruppen.dk


Hårlev Dyreklinik ApS
Faxevej 27 B

​​​​​​​4652 Hårlev
Tlf: 56286168
info@haarlevdyreklinik.dk
www.haarlevdyreklinik.dk

Kalundborg Dyrehospital
Elmegade 29
4400 Kalundborg 

Tlf: 70 87 81 96
kontakt.kalundborg@vetgruppen.dk

Lokaldyrlægen Vemmelev 

Stationsvej 5
4241 Vemmelev
Tlf: 58382078

Lyngby Dyrehospital ApS​​​​​​​
Engelsborgvej 38
Kongens Lyngby 2800
Tlf: 45873507


Nordkystens Dyrehospital Aps

Fabriksvej 10
3000 Helsingør​​​​​​​

mogens@nordkystensdyrehospital.dk
www.nordkystensdyrehospital.dk

Sct. Jørgensbjerg Dyreklinik
Sct. Jørgensbjerg 27
4400 Kalundborg 

Tlf: 70 88 38 36
Kontakt.sj@vetgruppen.dk

St. Merløse Dyreklinik 

Drejervej 18
4370 Store Merløse
Tlf: 57801032

Trollesminde Dyreklinik
Frejasvej 5
3400 Hillerød

Tlf: 70 87 40 94
kontakt.trollesminde@vetgruppen.dk

Valby Dyreklinik
Vigerslevvej 132, 2500 Valby 

Tlf:  81 81 77 81
kontakt.valby@vetgruppen.dk

VetPlanet Rødovre
Højnæsvej 71
2610 Rødovre

Tlf: 70 16 01 01
kontakt.vetplanet@vetgruppen.dk

 

 

AniCura Rynkeby Dyreklinik Kerteminde
Strandgade 43
5300 Kerteminde

AniCura Rynkebye Dyreklinik Nyborg
Nørrevoldgade 23
5800 Nyborg


AniCura Rynkeby Dyreklinik Rynkeby
Dyrlægerækken 1
5350 Rynkeby

Dyreværnet - Frynseklinikken Sydvest 
(Sydjylland, Fyn & øerne heromkring)

Mail: frynseklinikkenjyl@dyrevaernet.dk
Tlf.: 88773232 hverdage mellem kl. 9.00 - 10.00

Faaborg Dyrehospital
Energivej 1
5600 Faaborg

Tlf: 70 87 98 96
kontakt.faaborg@vetgruppen.dk

Langelands Dyreklinik
Engdraget 9
5900 Rudkøbing

Tlf: 70 87 58 20
kontakt.langeland@vetgruppen.dk

Nyborg Dyrehospital
Lyøvej 20
5800 Nyborg

Tlf: 70 87 93 68
kontakt.nyborg@vetgruppen.dk

Skibhus Dyreklinik
Skibhusvej 186
5000 Odense C 

Tlf: 70 87 76 68
kontakt.skibhus@vetgruppen.dk

Svendborg Dyrehospital
Ryttervænget 6
5700 Svendborg

Tlf: 70 87 40 70
kontakt.svendborg@vetgruppen.dk

Svendborg Hestehospital
Ryttervænget 6
5700 Svendborg

Tlf: 70 88 32 98
kontakt.hestehospital@vetgruppen.dk

AniCura City Syd Dyrehospital
Vandmanden 10D
9200 Aalborg SV

AniCura Familiedyrlægerne Svenstrup
Svenstrup Bane Allé 1
9230 Svenstrup

AniCura Familiedyrlægerne Aars
Industrivej 4
9600 Aars

AniCura Gistrup Dyrehospital
Sagavej 10
9260 Gistrup

AniCura Hjørring Dyrehospital
Sct. Cathrine Vej 31
9800 Hjørring


AniCura Familiedyrlægerne Hobro
Smedevej 40
9500 Hobro

AniCura Dyreklinikken Nørresundby
Thistedvej 36
9400 Nørresundby 

AniCura Sydvet Dyrehospitaler
Åløkke 3
6630 Rødding

AniCura Sydvet Dyrehospitaler
Storegade 6
6560 Sommersted

AniCura Østergaards Dyrehospital
Ingerslevtoften 4
8310 Tranbjerg

AniCura Varde Dyrehospital
Ribevej 37
6800 Varde 

AniCura Virklund Dyreklinik
Marienlystvej 4
8600 Silkeborg


Ansager Hestehospital
Gartnerhaven 5
6823 Ansager 

Tlf: 70 87 56 56
kontakt.ansager@vetgruppen.dk

Beder Dyreklinik
Tværskiftet 6
8330 Beder

70 88 55 58
kontakt.beder@vetgruppen.dk

Billund Dyreklinik
Hedegårdsvej 3
7190 Billund

Tlf: 70 87 52 76
kontakt.billund@vetgruppen.dk

Dyreklinikken Bjerringbro
Nørregade 20
8850 Bjerringbro

Tlf: 70 87 45 34
kontakt.bjerringbro@vetgruppen.dk

Dyreklinikkerne Galten
Søndergade 24
8464 Galten

Tlf: 70 87 97 74
kontakt.galten@vetgruppen.dk

Dyreklinikkerne Ry
Skanderborgvej 22A
8680 Ry

Tlf: 70 87 99 45
kontakt.ry@vetgruppen.dk

Dyreværnet - Frynseklinikken Jylland Nord
(Midt- og Nordjylland)

Mail: frynseklinikjyllandnord@dyrevaernet.dk
Tlf.: 88773232 hverdage mellem kl. 9.00 - 10.00

Dyrlæge Center Vest
Herningvej 74A
Rindum
6950 Ringkøbing Rindum
Tlf: 70224442

Dyrlæge Mikkelsen
Viborgvej 86
7400 Herning

Tlf: 70 87 47 58
kontakt.mikkelsen@vetgruppen.dk

Dyrlægerne i Lendum
Ulvmosevej 9
9870 Sindal

Tlf: 70 87 56 78
kontakt.lendum@vetgruppen.dk


Evidensia - Kolding Dyrehospital

Eliassensvej 5
6000 Kolding
Tlf: 75522333

Grenå Dyrehospital
Fabrikvej 10
8500 Grenå

Tlf: 70 88 59 94
kontakt.grenaa@vetgruppen.dk

Harlev Dyreklinik
Gammel Stillingvej 430
8462 Harlev J

Tlf: 40 22 30 32
kontakt.harlev@vetgruppen.dk

Horsedoc Hestehospital Århus
Blåvej 15
8471 Sabro

Tlf: 22 17 77 78
kontakt.horsedoc@vetgruppen.dk

HS Hestepraksis
Langelandsvej 7
7430 Ikast

Tlf: 70 87 70 56
kontakt.hshestepraksis@vetgruppen.dk

HS Hestepraksis Tarm
Tanholmvej 3
6880 Tarm

Tlf: 70 87 70 56
kontakt.hshestepraksis@vetgruppen.dk

Kørende Dyrlæge
Storegade 26
6310 Broager

Tlf: 70 88 41 58
kontakt.koerende@vetgruppen.dk

Kørende Dyrlæge Sønderborg
Sjællandsgade 20
6400 Sønderborg

Tlf: 70 60 23 45
kontakt.koerende@vetgruppen.dk

Møldrup Dyreklinik ApS
Søndergade 45
Møldrup 9632
Tlf: 86691055

Nordre Dyrehospital
Lægårdsvej 2P
8520 Lystrup

Tlf: 70 87 67 82
kontakt.nordre@vetgruppen.dk

Ringkøbing Dyrehospital Leif Sohnemann
Frejasvej 1
Rindum
6950 Ringkøbing Rindum
Tlf: 97322022

Skejby Dyreklinik
Skelagervej 1A
8200 Århus N

Tlf: 70 88 29 00
kontakt.skejby@vetgruppen.dk

Skørping Dyreklinik
Jyllandsgade 22
Skørping 9520
Tlf: 25777274

Tønder Dyrehospital
Håndværkervej 3
6270 Tønder 

Tlf: 70 88 53 62
kontakt.toender@vetgruppen.dk

Vinkel Dyreklinik-Viborg 

Nabevej 11
8800 Viborg
Tlf: 86639097

Aabenraa Dyrehospital
Vestvejen 170
6200 Aabenraa 

Tlf: 70 88 48 92
kontakt.aabenraa@vetgruppen.dk

ER DU DANSK DYRLÆGE, DER VIL HJÆLPE UKRAINSKE FLYGTNINGES DYR?

Tusind tak for at du gratis vil hjælpe de ukrainske flygtninge, der kommer herop, med at få deres dyrs papirer i orden, så kæledyret kan blive hos familien.

NÅR DU TILMELDER DIG HERUNDER SÅ: 

  • Siger du ja til uden beregning at behandle ukrainske flygtninges dyr i henhold til det, der er beskrevet i embedsdyrlægens rapport
  • Du modtager en plakat, som du kan opsætte i venteværelset, og du modtager et digitalt banner, som du må benytte på din hjemmeside, i din autosignatur på mails, i nyhedsbreve mv., der viser, at du hjælper de ukrainske flygtninges dyr.